Sign up with your email address to be the first to know about new products, VIP offers, blog features & more.

[mc4wp_form id="5505"]

WNT SHEFFIELD GRAND PRIX Wednesday 18th July 2018

2018 Results

WNT Sheffield Grand Prix – Elite Circuit Series

1 Joey Walker Team Wiggins
2 Jonathan Mould JLT Condor at 00:05
3 Tobyn Horton Madison Genesis st
4 Fred Wright 100% ME at 00:06
5 Rory Townsend Canyon Eisberg at 00:08
6 Steve Lampier Saint Piran at 00:15
7 Matthew Gibson JLT Condor at 00:55
8 Matthew Bostock 100% ME st
9 Matthew Walls 100% ME st
10 Samuel Watson PH-MAS/Paul Milnes Cycles st
11 Andrew Tennant Canyon Eisberg st
12 Thomas Stewart JLT Condor st
13 Christopher Latham One Pro Cycling st
14 Richard Handley Madison Genesis st
15 Joe Holt 100% ME st
16 Dylan Kerfoot-Robson Team Wiggins st
17 Campbell Stewart Team Wiggins st
18 Will Fox Team KTM UK st
19 Marcus Burnett Spirit Tifosi Racing Team st
20 Alex Paton Canyon Eisberg st
21 Julio Alberto Amores Palacios Vitus Pro Cycling st
22 Dexter Gardias Canyon Eisberg st
23 Chris Sherriffs Ribble Cycling st
24 Ryan Christensen Canyon Eisberg st
25 Joe Evans Saint Piran st
26 Cameron Jeffers Saint Piran st
27 Isaac Mundy Madison Genesis st
28 Michael Cuming Madison Genesis st
29 James Hill Team PB Performance st
30 Adam Kenway Vitus Pro Cycling st
31 Fraser Rounds Team KTM UK st
32 Jacob Scott One Pro Cycling st
33 Angus Claxton Wheelbase Castelli MGD at 01:05
34 Jake Womersley Holdsworth Pro Racing st
35 Rhys Britton 100% ME st
36 George Atkins Madison Genesis at 01:13
37 Thomas Moses JLT Condor at 01:26
38 Thomas Pidcock Team Wiggins at 01:27
39 Ian Bibby JLT Condor at 01:38
40 Matt Langworthy Saint Piran at 5 laps
41 William Harper Saint Piran at 5 laps
42 Grant Martin Vitus Pro Cycling at 7 laps
43 Frederik Scheske Team Tor 2000 KALAS at 7 laps
44 Bertie Newey Vitus Pro Cycling at 7 laps
45 Josh Housley TBW23 Stuart Hall Gett Taxi at 7 laps
46 Christopher Dredge Spirit Tifosi Racing Team at 7 laps
47 Finn Crockett Wheelbase Castelli MGD at 7 laps
48 George Wood Richardsons-Trek RT at 8 laps
49 William Perrett University of Derby Cycling Club at 8 laps
50 Russell Downing Holdsworth Pro Racing at 8 laps
51 William Brown Ribble Cycling at 14 laps
52 Oliver Peckover Team KTM UK at 15 laps
53 Andrew Nichols Team B38 / Underpin Racing at 16 laps
54 Jordan Reed Team KTM UK at 16 laps
55 Stuart Reid Wheelbase Castelli MGD at 16 laps
56 Dean Watson Andy Moore Autocentres Racing at 16 laps
57 Robert Telford University of Sheffield CC at 16 laps
58 Harry Yates Cycling Sheffield Giant Sheffield at 16 laps
59 Joe Swinnerton Wheelbase Castelli MGD at 16 laps
60 Oliver Huszar Crimson Performance Race Team at 16 laps
61 Peter Barusevicus Team KTM UK at 16 laps
62 Daniel McDermott FTR Milltag at 16 laps
63 Elliot Harrison Leisure Lakes Bikes.com at 16 laps
64 Charlie Renshaw Cycling Sheffield Giant Sheffield at 16 laps
65 Alex Orrell-Turner Wheelbase Castelli MGD at 16 laps
66 Joe Reilly Vitus Pro Cycling at 16 laps
67 Will King Prologue Racing Team at 16 laps
68 Liam Davies Vitus Pro Cycling at 17 laps
69 Timothy Torrie Vitus Pro Cycling at 18 laps
70 Nathan Draper Team Wiggins at 18 laps
71 Jamie Ridehalgh Crimson Performance Race Team at 18 laps
72 Andy Bishop Andy Moore Autocentres Racing at 18 laps

WNT Classic Support Race

1 Joseph Pidcock PH-MAS/Paul Milnes Cycles A
2 Oliver Cockerill Velo Club Beverley 3rd J 8
3 David Norris Wold Top Actif RT 3rd 45
4 Jonathan Carnall Eat Plants Not Pigs CC 3rd 45
5 George Wood North Midlands Youth Squad A 45
6 Adam Quixall Geared Up & CN Cycles RT 3rd 56
7 Andrew Douglas VeloViewer 4th 01:49
8 James Little Holmfirth Cycling Club 3rd 01:49
9 Harry Buxton Andy Moore Autocentres Racing 3rd J 01:49
10 William Foster Cyclesense 3rd J 01:49
11 Fredrick Bingham Andy Moore Autocentres Racing 3rd 01:49
12 James Quixall Geared Up & CN Cycles RT 3rd 01:49
13 Adam Cadle Cliff Pratt Racing 3rd 01:49
14 James Ward Geared Up & CN Cycles RT 3rd 02:01
15 Oliver Humphreys National Clarion Cycling Club 3rd 1 Lap
16 Daniels Kucerjavijs Team JRC A 1 Lap
17 George Edwards Cowley Road Condors 3rd 1 Lap
18 Harry Midgley Holmfirth Cycling Club 3rd 1 Lap
19 Bradley Hatfield Out Of The Saddle 4th 1 Lap
20 David Micklethwaite 3RT 3rd 1 Lap
21 Bruce Dalton Team Kinesis UK 3rd 1 Lap
22 Gregory Carr Beeston Cycling Club 3rd 1 Lap
23 Gordon Kemp Rockingham CC 3rd 9 Laps
24 Mark Jagger Harrogate Nova CC 3rd 10 Laps
25 Josh Mee Sherwood Pines Cycles  Forme 3rd 10 Laps
26 Michael Brown Geared Up & CN Cycles RT 3rd 10 Laps
27 Ben Manning 3RT 3rd 10 Laps
28 Paul Sweet 3RT 4th 10 Laps
29 Isaac Russell Derby Mercury RC 3rd J 10 Laps
30 Jonathan Farmer THRE Datawolves RT 3rd 10 Laps
31 Nick Boden Common Lane Occasionals 4th 10 Laps
32 Thomas Feather Albarosa Cycling Club 4th 10 Laps
33 Adam Rose Unattached 4th 11 Laps
34 Jack Johnson Manchester Wheelers Club 4th 14 Laps
35 Steven Jackson Sheffrec CC 3rd 15 Laps
36 Luis Alcantarilla 3RT 3rd 16 Laps
37 Darren Speight 3RT 4th 16 Laps
38 Mitchell Jones 3RT 3rd 16 Laps
39 Ross Limbert Js Cycle Shack 3rd 17 Laps
40 Paul Dable Provision Race Team 4th 17 Laps
41 Pete Laud Common Lane Occasionals 4th 18 Laps
42 Max Burt Sowerby Brothers CRT 3rd J 18 Laps
43 Joe Woodhouse Birdwell Wheelers 4th 18 Laps
44 Yining Liu Unattached 4th 18 Laps
45 Reece Allen Unattached 3rd J 18 Laps
46 Richard Stoodley 3RT 4th 18 Laps
47 Robert Copeland Sheffrec CC 4th 19 Laps
48 Mark Barnard Out Of The Saddle 4th 20 Laps
49 Andrew Sedgewick Rutland CC 3rd 21 Laps
50 Tom George Sitwell Cycling Club 3rd 21 Laps
51 Bev Sorsby Beeston Cycling Club 3rd 21 Laps
DNF Bruce JohnstonLeicestershire Road Club 3rd
DNF Mark BoyerUnattached 3rd
DNF Zing LeeUnattached 4th
DNF Jonathan DexterAndy Moore Autocentres Racing 3rd

Past Winners

2012 – Womens National Circuit Race Championship – Lucy Garner, Node 4 Giodana
2012 – British Cycling National Circuit Series – Graham Briggs, Team Raleigh GAC

2013 – Womens National Road Race Series – Helen Wyman, Kona / FSA Factory Team
2013 – British Cycling National Circuit Series – Dean Downing, NFTO Pro Cycling

2014 – Silver Healthcare Classic – Dieter Droger, Pioneer Scott Syncros
2014 – British Cycling National Circuit Series – Kristian House, Rapha Condor JLT

2015 – Northside Truck & Van Classic – Tom Pidcock, Speedflex
2015 – British Cycling National Circuit Race Series – Tom Scully, Madison Genesis

2016 – HMT Hospitals Classic – Dean Watson, Out of the Saddle CC
2016 – British Cycling National Circuit Race Series – Chris Lawless, JLT Condor

2017 – HSBC UK | National Women’s Circuit Championships – Katie Archibald, WNT Pro Cycling
2017 – HSBC UK | National Men’s Circuit Championships – Tom Pidcock, Paul Milnes RT

2018 – WNT Classic – Joe Pidcock, PH-MAS/Paul Milnes Cycles
2018 – HSBC UK | National Circuit Series – Joey Walker, Team Wiggins